امروز : شنبه, 22 مرداد 1401

shahre-hoshmand         

:::

heydari ketab

توضیحات هادی حیدری دبیر مسابقه ملی کارتون کتاب

_________________________________________

هادی حیدری؛ دبیر اولین مسابقه ملی کارتون و کاریکاتور کتاب در نشست خبری بیست‌وششمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با اشاره به چگونگی این جشنواره، گفت: بهار امسال پیشنهاد برگزاری اولین مسابقه ملی کارتون و کاریکاتور کتاب توسط مدیرعامل موسسه خانه کتاب به من داده شد و بعد از آن جلسات مختلفی داشتیم تا فراخوان این مسابقه تدوین شد و دغدغه داشتیم که به میزان دلخواه ما استقبال شکل نگیرد.
وی ادامه داد: متقارن با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران، بعد از انتشار فراخوان با حجم گسترده‌ای آثار از سراسر کشور، استان‌ها و شهرهای مختلف ایران مواجه شدیم و این استقبال از نظر تنوع در موضوعات و تکنیک نیز برای ما جالب توجه بود.
 حیدری با بیان اینکه 184هنرمند کارتونیست از سراسر ایران طرح‌های خود را ارسال کردند، توضیح داد: در مجموع 393 اثر کارتون به دبیرخانه رسید و ثبت شد و از نکته‌های قابل توجه این رویداد، تنوع سنی شرکت‌کنندگان بود، به طوری که از نوجوان 13 ساله تا هنرمند 66 ساله در میان کسانی که آثار ارسال کردند، قرار دارند.
 وی با اشاره به پراکندگی استان‌های شرکت‌‌کنندگان این جشنواره، توضیح داد: استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، اصفهان، آذربایجان غربی، تهران، فارس، مرکزی و کرمانشاه بیشترین هنرمندان حاضر در این مسابقه را داشتند.
 دبیر اولین مسابقه ملی کارتون و کاریکاتور کتاب همچنین درباره دیگر ویژگی‌های این مسابقه، گفت: از دیگر نکته‌های این مسابقه حضور برابر زنان و مردان در این جریان فرهنگی بود به طوری که 92 کارتونیست خانم و 92 کارتونیست آقا شرکت کردند.
 حیدری در بخش دیگر صحبت‌های خود با اشاره به داوران این مسابقه، عنوان کرد: داوران این دوره کامبیز درم‌بخش، حسن کریم‌زاده و محمدرضا دوست‌محمدی بودند که در روز 14 مهر ماه امسال در موسسه خانه کتاب تمامی آثار داوری کردند.
 وی ادامه داد: داوران با نگاه سخت‌گیرانه و موشکافانه آثار را بررسی کردند و از میان شرکت‌کنندگان، آثار 38 هنرمند به مرحله دوم راه پیدا کرد که بعد از بررسی‌های نهایی آثار سه هنرمند رتبه‌های اول تا سوم را کسب کردند و سه هنرمند نیز شایسته تقدیر شدند که بیشتر این هنرمندان، از شهرستان‌ها هستند.
 دبیر اولین مسابقه ملی کارتون و کاریکاتور کتاب همچنین درباره مراسم اختتامیه این مسابقه، تاکید کرد: مراسم اختتامیه اولین دوره مسابقه ملی کارتون و کاریکاتور کتاب شنبه 26 آبان از ساعت 15 تا 17 در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود و بعد از این مراسم، نمایشگاه آثار این مسابقه در گالری ارسباران افتتاح خواهد شد.
 به گفته وی، همچنین قرار است برنامه تجلیل و نکوداشت هنرمند ارزنده، صاحب سبک، کارتونیست مولف و جریان‌ساز ایرانی جواد علیزاده؛ صاحب‌امتیاز، مدیرمسئول و سردبیر ماهنامه طنز و کاریکاتور با هدف پاسداشت یک عمر فعالیت موثر وی در هنر کاریکاتور و کارتون ایران برگزار شود.
 حیدری با اشاره به دیگر برنامه اختتامیه این مسابقه، توضیح داد: تلاش کردیم که این جریان طبق زمان‌بندی پیش برود و خوشبختانه کتاب آثار منتخب مسابقه ملی کارتون و کاریکاتور کتاب با عنوان «کاریکتاب» در مراسم اختتامیه رونمایی می‌شود که مجموعه ماندگاری از این اتفاق است.

منبع: (ایبناخبرگزاری کتاب ایران (ایبنا

 .............................................................

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

.

radiosite11chelegi

ایران کارتونتبریز تونشیرین طنز