امروز : شنبه, 30 تیر 1403

shahre-hoshmand         

:::

m9

= 1403/03/31 =

تک برگ هفتگی مجله ی کارتون - شماره نهم / جنبش عدم تعهد 

_________________________________________ 

برای مشاهده با کیفیت بالا اینجا را کلیک کنید

 

جنبش عدم تعهد

عباس ناصری / عمل به تعهد لازمه ی اصلی هر قول و قراری بین دو طرف است.

بحث در مورد قول و قراری است که در مقررات جشنواره ها بین هنرمند و صاحبان جشنواره ها رد و بدل می شود.

ارسال کتاب و جوایز براحتی فراموش می شود و یا هنرمند برای دریافت آن ماه ها و سالها باید مکاتبه کند و منتظر بماند. قطعا تمام ما کارتونیستها این تجربیات را پشت سر گذاشته ایم. فراخوان های پر رنگ و لعابی که به شرکت کردن ترغیبمان می کنند و بعدها تمام تعهدات فراموش می شود و برگزارکنندگان به سوی "جنبش عدم تعهد" پیش می روند.

حتی در سال های اخیر شاهد بوده ایم تعدادی از جشنواره ها برای پرداخت نکردن جوایز، آنها را به هنرمندان کشورهای تحت تحریم می دهند تا به بهانه تحریم ها از دادن جایزه شانه خالی کنند.

عمل نکردن به تعهدات، کارتون را به سویی برده است که حتی عده ای پا را از آن فراتر گذاشته و دست به انتشار فراخوان بدون هیچ تعهدی می زنند. جوایز و مدالهایی که مجازی ست، لوح هایی که اینترنتی ست و کتابهایی که پی دی اف منتشر می شود.

همه قبول داریم با توجه به وضع موجود اقتصادی جهان، این هزینه ها سرسام آور است و ناچارا کتاب ها کم کم به سوی الکترونیکی شدن می روند، اما از یک جشنواره همین کتاب و لوح و تندیس و مدال است که به یادگار باقی می ماند.

اگر فردی یا نهاد و موسسه ای خیال برگزاری یک جشنواره هنری را دارد باید در کمترین تعهد، مدال، تندیس و یا گواهی جایزه را از طریق پست و بصورت فیزیکی به دست هنرمند برساند. اگر قرار باشد برگزاری ها با رویه بی تعهدی پیش بروند، از فردا هر کسی می تواند فراخوانی بدهد و آثار مورد نظر خود را به رایگان جمع آوری کند و روی شانه ی هنرمند راه برود.

جشنواره ها میخواهند وجود داشته باشند حتی اگر توان مالی آن را نداشته باشند، چون یک جذابیت جنبی از منظر فرهنگی برایشان ایجاد می کند و یک عرض اندام هم برای نهادهای بالادستی شان می باشد. اینکه تعدادی جشنواره به تعهدات خودش عمل نکند، آنهم در حق هنرمندانی که صدای رسایی ندارند، راحت الحلقوم برای بسیاری بوده است و خواهد بود. و نیز‌ تجربه ثابت کرده است اینها خیلی  ناشنواتر  از این حرف ها هستند که به مطالبات عقب افتاده وقعی بنهند، حالا هرکجای جهان باشند فرقی نمیکنند، اما این سابقه جشنواره است که میتواند آینده آنرا تضمین کند.

تمام نوشتارهای من از مشکلات و معضلات مطرح در بین هنر کارتون و دردهای خودمان است.

حال که هیچ انجمن صنفی معتبری در دنیا نداریم و فراخوانها بدون پشتوانه منتشر می شوند، با اشتراک گذاری این متن ها به برگزارکنندگان و هنرمندان یادآور شویم که میخواهیم فضای هنر کارتون را به سوی تعالی و بهبود ببریم.

...........................................................

تک برگ هفتگی مجله ی کارتون

شماره نهم

پنج شنبه، سی و یکم خرداد ماه هزارو چهارصد و سه

این تک برگ جهت یاد آوری اخبار و فراخوان های منتشر شده بر روی سایت

مجله ی کارتون تهیه شده و قرار است پنجشنبه هر هفته منتشر گردد.

اخبار منتشر شده را در سایت مجله ی کارتون  دنبال کنید.

www.cartoonmag.com

............................................................


Instagram cartoonmag:CLICK

Facebook cartoonmag:CLICK

Telegram cartoonmag:CLICK

Facebook Abbas Naaseri:CLICK

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

.

radiosite11chelegi

takbargsite

ایران کارتونتبریز تونشیرین طنز