امروز : چهارشنبه, 02 خرداد 1403

shahre-hoshmand         

:::

m5

= 1403/02/27 =

تک برگ هفتگی مجله ی کارتون - شماره پنجم

_________________________________________ 

برای مشاهده با کیفیت بالا اینجا را کلیک کنید

باهوش های مصنوعی

عباس ناصری /  اخیرا  در تعدادی از جشنواره های بین المللی شاهد برنده شدن و به نمایش در آمدن آثاری هستیم که توسط هوش مصنوعی تولید شده اند. بنظر می رسد این مساله بررسی ویژه ای را می طلبد که آیا ارائه این آثار به جشنواره ها قانونی بوده یا با هدف فریب دادن داوران انجام می گردد. آیا این چیدمان تصاویری که توسط هوش مصنوعی انجام می شود را باید یک اثر هنری دانست و به اسم هنرمند در مسابقه شرکت داد یا انتخاب این آثار یک خطای فاحش از سوی جشنواره ها می باشد. شاید بنظر برسد این مساله همچون آثار کپی در مسابقات هیچ راه گریزی نداشته و باید با آن کنار آمد و بعد از این سایتها بجای انتشار تشابه ناگریز یا ناگزیر به افشاگری این قبیل آثار غیر هنری بپردازند و یا مانند آثاری که در حوزه  "ان اف تی" که با هوش مصنوعی تولید و بفروش میرسند کم کم ماجرا بصورت رسمی پذیرفته شود.

شاید منشا این قضیه را بتوان در سالهایی یافت که تاثیرگذاران داوری جشنواره های جهان، اجرا را بر ایده ارجحیت دادن و برای نقاشانی که به کارتون مهاجرت کرده بودند سینه چاک داده  و حالا همان اجراهای قوی به سمت ماشین و تکنولوژی و هوش مصنوعی رفته و انگار قرار است همچنان ایده حرف آخر را بزند.

باید تدابیری اندیشید و امیدوار بود تا با ارزش گذاری ایده در کارتون و حتی اجراهای ساده همچون گذشته، کم کم برگزارکنندگان و داوران به سویی بروند که ایده قوی و اجرای ساده به دنیای کارتون بازگردد که هوش مصنوعی در این خصوص مسلما "کم هوش تر" است.

با توجه به اینکه برخی هنرمندان که به زعم خودشان باهوش بنظر می رسند و در صدد فریب داورانی هستند که مجذوب اجراهای چشم نوازند، با توسل به هوش مصنوعی آثاری خلق می کنند و در رقابتی نابرابر بدنیال کسب جایزه هستند، ضروری بنظر می رسد که در جشنواره ها ساز و کاری برای تقابل با این “باهوش های مصنوعی” اتخاذ گردد تا بیش از این شاهد اینگونه کلاهبرداری های هنری نباشیم و یا دست کم باید در قوانین جشنواره ها تجدید نظر صورت بگیرد و قید گردد که آثاری از این سبک حق شرکت در رقابت با دیگرهنرمندان را دارند یا خیر؟

............................................................

تک برگ هفتگی مجله ی کارتون

شماره پنجم

پنج شنبه، بیست و هفتم اردیبهشت هزارو چهارصد سه

این تک برگ جهت یاد آوری اخبار و فراخوان های منتشر شده بر روی سایت

مجله ی کارتون تهیه شده و قرار است پنجشنبه هر هفته منتشر گردد.

اخبار منتشر شده را در سایت مجله ی کارتون  دنبال کنید.

www.cartoonmag.com

............................................................


Instagram cartoonmag:CLICK

Facebook cartoonmag:CLICK

Telegram cartoonmag:CLICK

Facebook Abbas Naaseri:CLICK

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

.

radiosite11chelegi

ایران کارتونتبریز تونشیرین طنز