امروز : چهارشنبه, 02 خرداد 1403

shahre-hoshmand         

:::

sitenew1400kimkorea

= 1403/02/18 =

کیم جونگ گی پادشاه خط و تخیل / محمد سامان صولی

_________________________________________ 

نگاهی به زندگی و آثار کیم جونگ گی هنرمند شاخص  و فقید کره ای  

3 اکتبر 2022 با انتشار خبر فوت ناگهانی کیم جونگ گیی هنرمند کارتونیست و تصویرساز برجسته کره ای در سن 47 سالگی در سفر پاریس نگاه های دنیای هنرهای تجسمی به سمت  این پادشاه خط و تخیل کشیده شد و بیشتر منابع هنری دنیا و اکثر هنرمندان عرصه تجسمی در سوگ این نابغه تکرار نشدنی شوکه شدند. هنرمندی شاخص در عرصه جهانی با آثاری کم نظیر که بی شک پرچم دار هنرهای تجسمی کره جنوبی و میراث دار هنربرجسته شرق آسیا بود . اما چه چیز این هنرمند برجسته را به این حد از شهرت و محبوبیت رسانده بود.

در این فرصت به 3 حوزه هنری کیم اشاره خواهم کرد .

1-زندگی شخصی :

کیم جونگ گیی در سال 1975 در شهر Goyang-Si واقع در استان Kyongki-Do کره جنوبی متولد شدو در ۱۹ سالگی وارد دانشگاه دونگ-ایوئی در بوسان شد تا رشته هنر و طراحی را دنبال کند.از همان دوران جوانی با پشتکار  فراوان نام خود را به عنوان هنرمند عرصه کارتون،تصویرسازی و هنر کمیک در کره مطرح کرد و توانایی چشمگیر خود را در تکنیک مرکب و قلم مو که از قرنها پیش تکنیک غالب در هنر شرق آسیا محسوب میشود را  به جهانیان نشان داد.

هنرصنعت کمیک استریپ در کشورهای شرق آسیا به ویژه ژاپن و کره جنوبی همواره رونق فراوانی داشته تا جایی که بسیاری از هنرمندان تجسمی از دوران جوانی جذب پروژه های کمیک میشوند و این مهم تاثیر بسزایی در افزایش سواد بصری و مهارت تکنیکی کیم ایجاد کرد تا جایی که در یک مصاحبه میگوید درتمام عمرم بیشترین کاری که در طول روز انجام داده ام طراحی کردن بوده است. تا جایی که دفترهای طراحی هر سال وی تبدیل به کتابهایی مملو از اسکیس های سریع روزانه وی شده اند و اکنون الهام بخش میلیون ها نفر از علاقه مندان به هنر در سراسر جهان هستند.

2-حافظه و تخیل:

از دیر باز یکی از توانایی های هنرمندان شرق قدرت طراحی از روی حافظه و بدون مدل بوده و این توانایی وقتی با علوم پرسپکتیو و آناتومی همراه باشد و در اختیار فردی با قدرت تخیل خلاقانه قرار بگیرد بی شک معجزه ای هنری را به ارمغان خواهد آورد.

کیم در خصوص توانایی طراحی ذهنی خود نقل قول مشهوری داشت که میگفت: "من همیشه همه چیز را مشاهده می کنم. من در حین طراحی از مراجع استفاده نمی کنم، اما همیشه در حال جمع آوری منابع بصری هستم. من آنها را با دقت به طور روزانه مشاهده می کنم، تقریباً  به صورت عادت همیشگی من درآمده است"

هنرمندی را تصور کنید که منابع الهام بیشماری دارد و هر لحظه از زندگی با آگاهی کامل در حال افزودن منابع تصویری به گنجینه تخیل ذهن خود است تا جایی که همیشه در هر اثری چندین بار مخاطب را با سوژه های غیر متعارف شگفت زده میکند .

3-سبک هنری

به صورت تیتر وار به اصلی ترین نکات  سبک هنری کیم جونگ گیی اشاره میکنیم.

1-3 : طراحی های بزرگ: بهره مندی از دیوارهای چند متری به عنوان صفحه کاری یکی از ویژگی های منحصر به فرد کیم میباشد که این آثار در بسیاری از موزه ها و گالری های مطرح جهان به اجرا در آمده اند و در سبک خود منحصر به فردند.

2-3 : تعداد زیاد فیگور: فرقی ندارد صفحه کار یک دفترچه طراحی کوچک باشد یا یک دیوار 3 x 4، کیم از هر فضایی برای افزایش فیگورهایش استفاده میکرد و نه تنها تعداد زیادی فیگورهای انسانی، حیوانی و موجودات تخیلی را ترسیم میکرد بلکه این فیگورها را با جزئیات و تجهیزات کامل در محیط قرار میداد .

3-3 :سناریوهای پیچیده مدرن و سنتی : در آثار کیم همیشه یک سناریوی واحد وجود دارد و دهها و شاید صدها فیگور حول محور این داستان اصلی داستانهای کوچکتری را به وجود می آورند او اغلب از تکنیک بزرگنمایی برای داستان اصلی استفاده میکند و برای وحدت فرم آثارش تلفیق های شگفت انگیزی را چاشنی کارش قرار میدهد، نکته جالب این داستنها بهره مندی از فرهنگ های سنتی و مدرن است و این نشان از تعهد هنرمند به تجربه زیسته شده اش دارد.

4-3: اجرای زنده: کیم 6 ماه از سال را در کشورهای مختلف برای اجرای ورکشاپ های زنده سپری می کرد و این نقطه عطف زندگی هنری وی بود جایی که به صورت زنده جادوی قلم مو و مرکب را برای هزاران نفر در سراسر هان به اجرا در آورد و این اعتماد به نفس در نوع خود بسیار کم نظیر است چرا که اکثر هنرمندان ترجیح میدهند رمز و رازهای تکنیکی خود را در خفی اجرا کنند و کمتر هنرمندی آنقدر ساده و راحت  بدون هیچ منبعی در مقابل دوربین و چشمان مخاطب به اجرای اثر میپردازد.

5-3:پرسپکتیو : یکی از رموز سبک هنری کیم جونگ گی وابستگی به قوانین پرسپکتیو فیگور و فضاست پرسپکتیو در آثار کیم به نحو اغرق شده ای اولویت محسوب میشد ، وی در بهره مندی از پرسپکتیوهمانند یک معمار و حتی بیشتر تبحر داشت تا جایی که اجرای پرسپکتیو های 5 نقطه ای برای، وی، تبدیل به یک استایل مخصوص شده بود و ذهن او مانند یک لنز چشم ماهی کل فضا را رصد میکند.

6-3 : تکنیک خطی : شاید پرکاربردترین و پخته ترین تکنیک در هنرهای تجسمی طراحی خطی محسوب میشود که مختص هنرمندان مینیمالیسم است هنرمندانی که ساخت و ساز و پرداخت در اثر را به خطوط ساده مشکی روی کاغذ سیاه خلاصه میکنند و کنتراست زیبایی به وجود میآوردند که برای هنرمنادان آماتور اصلا کار ساده ای محسوب نمیشود اما کیم با بهرهمندی از سادگی و روانی خطوط و افزودن تنالیته های خاکستری  و تیره مرکب( که آنرا از اساتید باستانی کره به ارث برده است) حجم و پرداخت را به خوبی اجرا میکرد و سبک جدید از طراحی خطی را به همراه آورد که سادگی را  همراه با پیچیدگی ترکیب میکند.

7-3 : چاشنی طنز و روایت: شوخ طبعی و استفاده از موقعیت های خنده دار از یک طرف و بهرهمندی از ذهن روایتگر از سوی دیگر آثار کیم  را بیش از پیش قابل تامل و مخاطب پسند کرده است به طوریکه هر اثر او غافلگیری مفهومی جذابی را به همراه دارد که نشات گرفته از  برخورد طنز آمیز با تمامی ظرفیت های یک روایت می باشد که از زاویه دید گرفته تا زبان بدن و ارتباطات درون اثر را شامل می شود.

محمد سامان صولی

21/7/1401

sitenew1400kimkore2

............................................................


Instagram cartoonmag:CLICK

Facebook cartoonmag:CLICK

Telegram cartoonmag:CLICK

Facebook Abbas Naaseri:CLICK

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

.

radiosite11chelegi

ایران کارتونتبریز تونشیرین طنز