امروز : یکشنبه, 02 مهر 1402

shahre-hoshmand         

:::

در حاشیه هشتمین جشنواره سراسری کارتون حوزه هنری خراسان شمالی / جمال رحمتی: برگزاری منظم و ارائه آثار کیفی؛ عامل موفقیت جشنواره سراسری کاریکاتور خراسان شمالی

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

کارتونیست بین‌المللی کشور با بیان اینکه موفقیت و درخشش جشنواره‌ها مدیون چند عامل مهم است، گفت: نظم در برگزاری جشنواره و کیفیت آثار ارائه شده عاملی مهم در موفقیت جشنواره‌ها ازجمله جشنواره سراسری کاریکاتور خراسان شمالی به شمار می‌رود.

به گزارش حوزه هنری خراسان شمالی، جمال رحمتی، کاریکاتوریست و انیماتور مطرح زنجان، با اشاره به برگزاری هشتمین جشنواره سراسری کاریکاتور حوزه هنری خراسان شمالی، اظهار داشت: چاپ و انتشار آثار ارائه شده در جشنواره کاریکاتور به‌صورت کتابچه‌های کم‌حجم و نشریات می‌تواند قابلیت انتقال مفاهیم جشنواره و سطح کیفی جشنواره را افزایش دهد.

وی افزود: انتشار کاریکاتور به‌صورت کتابچه یا بنر در سطح شهر با جذب مخاطب عام بازخورد و خروجی پرباری از جشنواره را به همراه داشته و عامل مهم و مؤثر دیگری در موفقیت یک جشنواره است؛ هرچند میزان جایزه‌ای که برای جشنواره در نظر می‌گیرند هم به جشنواره اعتبار بخشیده و سبب استقبال بیشتر هنرمندان می‌شود.

رحمتی اضافه کرد: در عصر جدید وسایل ارتباطی نقش بسزایی بر عهده دارند و هنر کاریکاتور به دلیل اینکه در کم‌ترین زمان ممکن با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند جزء وسایل ارتباطی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به مسؤولیت هنر کاریکاتور در فرهنگ‌سازی موضوعات روز جامعه نظیر اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: با توجه به اینکه در جامعه یک علاقه ذاتی به طنز وجود دارد و مردم دوست دارند جدی‌ترین موضوعات را هم به طنز تبدیل کنند؛ ازاین‌رو با زبان طنز که کاریکاتور شاخه‌ای از آن است می‌توان راحت‌تر در مورد اقتصاد مقاومتی و انتقال مفاهیم آن با دیگران صحبت کرد.

رحمتی با بیان اینکه چیزی که در کاریکاتور وجود دارد نقد همراه با طنز است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه طنز به صورتی است که افراد زیادی آن را می‌پذیرند، می‌توان نقدهای بسیاری را با رعایت اخلاق و قواعد حرف زدن در قالب آن انجام داد، بدون اینکه کسی ناراحت شود.

این استاد دانشگاه در ادامه با تأکید بر حضور هنرمندان در جشنواره سراسری کاریکاتور خراسان شمالی، با بیان اینکه اصولاً من شرکت در هر فعالیت هنری را به هنرمندان توصیه می‌کنم، اظهار داشت: حوزه هنری خراسان شمالی جزء حوزه‌های خوش‌نام و فعال کشور بوده و دورادور در جریان فعالیت‌هایی که درزمینه کاریکاتور انجام می‌دهد، هستم.

وی ادامه داد: به دلیل اعتبار حوزه هنری خراسان شمالی من هر جشنواره‌ای که از این حوزه و یا با حمایت این نهاد برگزار شود را به دوستان و هنرمندان پیشنهاد می‌کنم؛ چراکه به طور یقین جشنواره معتبری است.

رحمتی در پاسخ به این سؤال که آیا در هشتمین جشنواره سراسری کاریکاتور حوزه هنری خراسان شمالی شرکت می‌کنید، گفت: با وجود گرفتاری‌های زیادی که از نظر کاری دارم، اگر فرصت باقی ماند حتماً در این جشنواره شرکت می‌کنم.

منبع

.............................................................

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

.

radiosite11chelegi

ایران کارتونتبریز تونشیرین طنز