امروز : پنج شنبه, 05 خرداد 1401

shahre-hoshmand         

92/04/18= = = = = = = = جایزه سعید صادقی با اکثریت آرا به قوت خود باقی ماند

جایزه سعید صادقی با اکثریت آرا به قوت خود باقی ماند

====================================================

به گزارش دبیرخانه جشنواره دو سالانه ی دهم ( سایت ایران کارتون فارسی) روز یکشنبه 16 تیر ماه 1392 جلسه بررسی شباهت پیش آمده در نتایج دهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران با حضور اعضای محترم هئیت انتخاب و داوری شامل آقایان: کامبیز درم بخش، جواد علیزاده، محمدحسین نیرومند، علی جهانشاهی، بهرام عظیمی، بهرام ارجمندنیا، جمال رحمتی و محمدرضا دوست محمدی و با دریافت اینترنتی نظرات داوران خارجی آقایان: آنجیل بولیگان از مکزیک و ادواردو باپتیستائو از برزیل در محل خانه کاریکاتور برگزار شد

.

 

 

در این جلسه پس از بحث و بررسی های فراوان، موارد ذیل از نظر شما مخاطبان گرامی و هنرمندان ارجمند مي گذرد.
1/
انتقاد اول به برگزار کنندگان، هیئت انتخاب و داوران وارد است.
2/
انتقاد دیگر به هنرمند صاحب اثر وارد می باشد که در انتخاب سوژه حساسیت کافی را نداشته است.
3/
در مجموع در بين آثار تمام هنرمندان صاحب نام جهان نیز آثار مشابهی دیده می شود که حاصل توارد است و صرفا در زمره تشابه قرار می گیرند نه کپی، من جمله بوسک و شاوال!
4/
بهتر است آثار راه یافته به فینال جشنواره ها قبل از اعلام نهایی اسامی برگزیدگان در معرض دید عموم قرار گیرد تا قبل از اعلام نتایج، اگر موردی در این خصوص وجود داشت به مسئولان برگزاری گوشزد شود. لازم به ذکر است تا کنون در تمامی جشنواره های برگزار شده توسط خانه کاریکاتور یک روز پس از افتتاح نمایشگاه، تمامی آثار راه یافته بر روی سایت ایران کارتون جهت بررسی قرار گرفته شده است.

5/ متاسفانه چند سالی است که بحثی حاشیه ای در کل دنیا توسط عده ای به راه افتاده که بیشتر به جوسازي توجه دارند تا انتقاد سازنده، در حالی که هیچ هنرمند صاحب نامی با امضای خود اثری را کپی نمی کند. چون بیشترین هجمه متوجه او شده وشأن حرفه ای اش تخریب می شود.
با توجه به موارد یاد شده، هیئت انتخاب و داوران شامل 10 نفر هنرمندان یاد شده داخلی و خارجی با اکثریت آرا (9 رأی از 10 رأی ممکن) به این نتیجه رسیدند که اثر آقای سعید صادقی کپی نیست و صرفا تشابه و توارد می باشد و جایزه ایشان به قوت خود باقی است.
ایران کارتون امیدواراست هنرمندان و علاقه مندان حساس به بحث تشابه و کپی، موارد مورد انتقاد خود را قبل از اعلام نتایج جشنواره ها به مسئولین گوشزد نمایند تا دیگر شاهد مواردی از این دست نباشیم.

====================================================

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

.

radiosite11chelegi

ایران کارتونتبریز تونشیرین طنز