today : Saturday, 23 October 2021

      

 

:::

= 16 September  2021=

WINNERS OF 10th. INTERNATIONAL CARTOON CONTEST – 2021 (KYRENIA – CYPRUS)

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

 

Grand Prize (Olive Section): Muammer Kotbaş ( Turkey)

  

OLIVE SECTION

First Prize: Mojmir Mihatov ( Croatia)

 

 

Second Prizes:(*)Silver Olive Statue +

Cyprus Turkish Cartoonists Association Prize (Diploma)

Spiro Radulovic (Sırbistan – Serbia)

 

 

Second Prizes:(*)Silver Olive Statue +

Cyprus Turkish Cartoonists Association Prize (Diploma)

Vladimir Kazanevsky (Ukrayna – Ukraina)

 

 

Zeytin Festivali Ödülü (Diploma)

Third Prize: Javier Zorrilla Berganza ( Spain)

 

 

FREE SECTION

 

First Prize: Aşkın Ayrancıoğlu ( Turkey)

 

 

Second Prize: Ali Miraee ( Iran)

 

 

Third Prize: Liu Qiang ( China)

 

 

OLIVE SECTION – FINALIST PRIZES

Agim Krasniqi (Kosova – Kosovo)

Alexander Dubovsky (Ukrayna – Ukraina)

Ali Miraee (İran – Iran)

Anas El Lakkis (Lübnan – Lebanon)

Arda Kılınç (Türkiye – Turkey)

Aurel Ştefan Alexandrescu (Romanya – Romania)

Ayhan Alkan  (Birleşik Krallık – United Kingdom)

Chiorean Cornel – Marin (Romanya – Romania)

Cival Einstein (Brezilya – Brazil)

Danja Doroshky (Sırbistan – Serbia)

Emilio Guazzone (İtalya – Italia)

Ertuğrul Atasever (Türkiye – Turkey)

Evzen David (Çek – Czech)

Fahriye Çıtaklı (Türkiye – Turkey)

Fatma Ertuğral (Kıbrıs – Cyprus)

Galym Boranbayev (Kazakistan – Kazakhistan)

Gerald Peigneux (Fransa – France)

Gülfidan Özdilek (Türkiye – Turkey)

Halit Kurtulmuş Aytoslu (Türkiye – Turkey)

Hamidreza Mosayebi (İran – Iran)

Imri Musliu (Kosova – Kosovo)

Izabela Kowalska – Wieczorek (Polonya – Poland)

Konstantin Kazanchev (Ukrayna – Ukraina)

Kuznetsov Daniil  (Ukrayna – Ukraina)

Kürşat Zaman (Türkiye – Turkey)

Lazo Sredanovic (Karadağ – Montenegro)

Liu Qiang (Çin – China)

Louis Pol (Avustralya – Australia)

Luc Vernimmen (Belçika – Belgium)

Lütfü Çakın (Türkiye – Turkey)

Marco De Angelis (İtalya – Italia)

Marziyeh Khanizadeh (İran – Iran)

Meret Gylyjov (Türkmenistan – Turkmenistan)

Mustafa Tozakı (Kıbrıs – Cyprus)

Narges Javan Majidi (İran – Iran)

Nicolae Lengher (Romanya – Romania)

Oleksy Kustovsky (Ukrayna – Ukraina)

Osama Hajjaj (Ürdün – Jordan)

Ömer Çam (Türkiye – Turkey)

Ramazan Özçelik (Türkiye – Turkey)

Roman Kubec (Çek – Czech)

Shirin Gholipour (İran – Iran)

Sittipunt Tumying (Tayland – Thailand)

Slobodan Butir (Hırvatistan – Croatia)

Tomas Trunecek (Çek – Czech)

Toso Borkovic (Sırbistan – Serbia)

Vishal V. Shenoy (Hindistan – India)

Yalda Hasheminezhad (İran – Iran)

Zillmann R. Imola (Romanya – Romania)

Zygmunt Zaradkiewicz (Polonya – Poland)

 

 

FREE SECTION – FINALIST PRIZES

Alexander Dubovsky (Ukrayna – Ukraina)

Ali Hakan Alan (Türkiye – Turkey)

Ali Rastroo (İran – Iran)

Angelo Campaner (İtalya – Italia)

Arsen Gevorgyan (Ermenistan – Armenia)

Barthel Catherine (Lüksemburg – Luxembourg)

Borislav Hegedušić (Hırvatistan – Croatia)

Bossens Philippe (Belçika – Belgium)

Bülent Okutan (Türkiye – Turkey)

Chiorean Cornel – Marin (Romanya – Romania)

Elahe Khoraman (İran – Iran)

Evzen David (Çek – Czech)

Fethi Gürcan Mermertaş (Türkiye – T urkey)

Goran Celicanin (Sırbistan – Serbia)

Grigoris Georgiou (Yunanistan – Greece)

Gülfidan Özdilek (Türkiye – Turkey)

Hamidreza Mosayebi (İran – Iran)

Hasan Omidi (İran – Iran)

Heino Partanen (Finlandiya – Finland)

Husan Sodiqov (Özbekistan – Uzbekistan)

İbrahim Halil Sayan (Türkiye – Turkey)

Jingyan Qi (Çin – China)

Jugoslav Vlahovic (Sırbistan – Serbia)

Juli Sanchis Aguado (İspanya – Spain)

Kemal Özyurt (Türkiye – Turkey)

Leyla Çınar Algül (Kıbrıs – Cyprus)

Louis Pol (Avustralya – Australia)

Luka Lagator (Karadağ – Montenegro)

Makhmud Eshonkulov (Özbekistan – Uzbekistan)

Marco De Angelis (İtalya – Italia)

Marziyeh Khanizadeh (İran – Iran)

 

Source

----------------------------------

 

Instagram cartoonmag:CLICK

Facebook cartoonmag:CLICK

Facebook Abbas Naaseri:CLICK

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found

.